Cugetări... în contextul alegerilor.

17.05.2025
Alegerile se apropie, iar unii oameni încă sunt indeciși. Pe de-o parte îl avem pe Domnul Simion, cunoscut pentru agresivitatea de care a dat dovadă în parlamentul României, președintele AUR și continuatorul lui Georgescu. Diametral opus domnului Simion îl avem pe Nicușor Dan, primarul capitalei, un om mai degrabă retras și interiorizat.
Simion pare arhetipul bătaușului înfuriat, cel care îți fură banii pentru prânz și îi cheltuie pe țigări în timp ce Nicușor pare personificarea tocilarului clasei, cel care preferă mai degrabă să stea deoparte și să citească o carte decât să participe la activități comune.

Deci? Pe care îl alegem? Fiecare are atribute pozitive și atribute negative însă alegerea nu este atât de complicată pe cât pare la prima vedere.

În acest articol, vă voi explica de ce Nicușor Dan este varianta corectă pentru România, fie și doar pentru că este opozantul falsei doctrine "suveraniste" și izolaționiste „propovăduite” de domnul Simion.

Războiul de pe social media

În ultimele zile am fost mai activ pe social media decât în toată viața mea la un loc. Am scris comentarii, apreciat postări și, per total, am monitorizat cu atenție situația din interiorul taberelor ambilor candidați.

Ce vă pot spune cu certitudine este că, deși sunt facțiuni extremiste în interiorul ambelor grupuri, procentul celor ce au un comportament radical proveniți din tabăra domnului Simion este, din punct de vedere numeric, NET superior.

De altfel, o caracteristică pe care am observat-o în mod frecvent la majoritatea susținătorilor lui Simion este evitarea dialogului cu persoane care nu le împărtășesc opiniile politice. Modul de răspândire al ideilor lui George Simion și, prin asociere, ale lui Călin Georgescu, se aseamănă izbitor de mult cu modul în care activiștii woke își răspândesc ideologia, așa cum am arătat într-un articol anterior.

Acesta este și unul din motivele pentru care, în pofida faptului că mi-am exprimat opinia articulat prin intermediul unui comentariu la postări populare pro-Simion, nimeni nu mi-a răspuns. Este, într-adevăr, complicat să combați un om, dacă nu-l insulți sau îi pui la îndoială în mod public capacitatea cognitivă...

Un alt nonsens observat de mine în ceea ce privește conținutul comentariilor unor susținători avizi pro-Simion este adresarea cu apelativul „Muc-bot” celor care îl susțin pe Nicușor Dan și își exprimă opinia despre alegeri ori le pun întrebări pertinente. Nu mă pot pronunța însă în privința unui singur mesaj pe care simpatizanții lui Simion vor să-l transmită prin acest apelativ, însă două posibile semnificații îmi vin în minte.

1. Toți cei care-l susțin pe Nicușor sunt incapabili să gândească pe cont propriu și, asemeni unui robot, pot fi „programați” cu ușurință.

2. Susținătorii lui Nicușor nu sunt oameni reali, ci o încercare disperată a statului român corupt de a-l împiedica pe Simion să ajungă președinte prin voturi și conturi false.

Aceste semnificații demonstrează fie că (A) susținătorii lui Simion sunt incapabili să ia în calcul posibilitatea că se înșeală, iar aici voi face referire la cartea „12 reguli pentru viață: Un antidot la haosul din jurul nostru” în care psihologul clinician Jordan B. Peterson formulează regula: „Pleacă de la premisa că cel cu care vorbești știe ceva ce tu nu știi” (fiindcă e mai bine să te scutești de rușine în eventualitatea în care greșești), ori că (B) Susținătorii lui Simion sunt naivi și cred în tot felul de povești de adormit copii și teorii ale conspirației, formulate de nimeni altul decât George Simion. Cel mai bun comerciant: Inventează o problemă pe care tot el o va rezolva...

Adevărul NU e de partea duplicitarilor

Principala problemă care intervine atunci când vrem să aducem în discuție orice posibil profesionalism de care va trebui să dea dovadă George Simion în ceea ce privește gestionarea cu tact a relațiilor diplomatice dintre România și alte țări este incapacitatea acestuia de a se controla. Iar, așa cum scriam în comentariul de pe TikTok, aplicație pe care am instalat-o numai cu scopul de a monitoriza activitatea ambelor tabere politice:

"George Simion este cunoscut pentru accesele sale de furie în parlament. Într-una din acestea a spus: >>te agresez sexual scroafo!<<. Pornind de la exemplul de mai sus formulez următoarea întrebare: De ce am avea încredere în domnul Simion că va gestiona cu tact țara dacă nu-și poate gestiona nici măcar propriile emoții?"

 

Acum, unii dintre voi ar putea protesta. Fiecare om are scăpări, asta nu înseamnă că este duplicitar. Perfect de acord. Însă este vorba de o discrepanță majoră în ceea ce privește acțiunile domnului Simion și imaginea pe care vrea să o afișeze în fața lumii. Iar, potrivit Archeus.ro, un ipocrit (sinonimul cuvântului duplicitar) este cel care: „Se arată altfel decât este”.

Este absurd să te numești suveranist iar apoi să aplauzi decizia SUA de a retrage viza Waiver. La fel cum este absurd să promiți case de 35.000€ numai ca apoi să spui că a fost o strategie de marketing...

Când realitatea NU te susține

Fiind la capitolul dedicat adevărului, e foarte important de menționat faptul că ceea ce vrea domnul Simion să realizeze este o utopie. NU poți „naționaliza” companii străine fiindcă asta le-ar alunga. Incertitudinea a crescut de când domnul Simion a ajuns în turul 2, ceea ce e și normal. Dacă aș avea o companie, aș încerca să găsesc o țară profitabilă, nu una în care să trebuiască să plătesc taxe peste taxe, doar pentru a-mi putea desfășura activitatea.

Din nou, fiind tot la capitolul „utopie”, trebuie să discutăm și de promisiunea lui Simion că va da afară 500.000 de bugetari – „Paraziți”, cum le-a spus domnia sa. Acest lucru este imposibil, chiar și din punct de vedere teoretic, iar a numi niște persoane „paraziți” este o strategie odioasă.

Casele de 1 leu? Nerealizabil. Benzina la 1 leu? (pentru că 1l benzină = o casă în viziunea domnului Simion) La fel. Întrebarea e: Cu ce NU i-a mințit pe români George Simion? Cu ce NU i-a prostit, punând rămășag pe lipsa lor de discernământ, pe penuria de rațiune care a copleșit țara noastră?

Concluzia

De fiecare dată când centrul politic se deplasează într-una din ideologiile existente în stat, lucrurile se radicalizează. De ce? Pentru că balanța puterii se înclină în favoarea unei anumite doctrine, iar pentru a guverna un stat este nevoie atât de stânga cât și de dreapta. Atât Liberalii cât și Conservatorii.

În contextul acesta, vă adresez următoarea întrebare: Cine e mai probabil să transforme societatea într-o utopie iar guvernul într-unul extremist? Dacă veți putea răspunde la asta, nu am niciun dubiu că veți ști cu cine să votați.
Share