Întrebări frecvente


1. Ai avut canale de Youtube înainte să ai blogul?

Da, desigur. Primul a fost Bucur Florin Gaming, un canal creat de mine în 2020. Eram atunci foarte pasionat de Youtuberul Irafael și încercasem de mai multe ori să devin gamer. Când m-am prins totuși că nu e de mine, canalul mi-a devenit unul pe care postam exclusiv vloguri, conținutul dedicat gamingului fiind tot mai redus.

În 2021, am început împreună cu vărul meu o trupă, numită Borsa Music Production. În 2022 am avut pentru prima și ultima oară un succes răsunător, cu o melodie numită "Disstrack Sadboi", la care am strâns 500k vizualizări și 25k like-uri. Dar, după cum știm cu toții, lucrurile bune nu durează. În iarna lui 2022 trupa s-a destrămat...

Va mai trece un an până canalul va ajunge din nou în posesia mea. Din păcate, foarte repede, canalul a devenit unul mort. La final, atât Bucur Florin Gaming, cât și fostul "Borsa Music Production" au fost șterse.

În 2025, din dorința de a experimenta cu mai multe tipuri de conținut, am deschis canalul "MrBucurye", pe care am postat commentary. După ce am văzut că nu e de mine, însă, a fost șters... Surprinzător, nu-i așa?

A mai durat puțin și mi-am dat seama că YouTube-ul nu e de mine. Am realizat că scrisul îmi aduce mult mai multă plăcere și satisfacție decât crearea de conținut. Nu am renunțat însă niciodată la visul meu. Cine știe? Poate într-o zi voi crea un podcast de succes.

2. Ce te diferențiaza de restul bloggerilor?

Gândiți-vă la asta: fiecare dintre noi suntem formați de experiențe plăcute și neplăcute, de oamenii din jurul nostru, de educația primită, chiar și de traume. Motivul pentru care suntem, în mare măsură, diferiți, la nivel psiho-emoțional, este pentru că aceste patru variabile (cinci, dacă punem la socoteală și genetica) diferă de la om la om.

Simplul fapt că exist este ceea ce mă face special. Activitatea mea de blogger este afectată direct de cine sunt ca persoană. Așadar, la întrebarea de mai sus, tot ce pot răspunde e: "Continuă să intri pe blog. La un moment dat vei afla."

3.  Nu ești prea tânăr ca să vorbești despre teme atât de vaste? 

Nu am crezut niciodată că vârsta și înțelepciunea sau maturitatea sunt direct proporționale, fiindcă știu că nu e adevărat. Da, într-o anumită măsură, vârsta îți dă o anume experiență de viață. Însă important nu e cât trăiești, ci cum trăiești. Cu toții am văzut bătrâni la care ne-am uitat și am zis: "Doamne, sper să nu ajung așa când îmbătrânesc": frustrați, ranchiunoși, limitați etc.

Modul în care am trăit până acum și alegerile făcute mă definesc. Nu vârsta.